kaSiulai.lt – mylintiems rankdarbius

Iš ko vis dėlto gaminami siūlai?

Kartą mano akyse trikotažo pardavėja protinga mina bandė įtikinti pirkėją, kad džemperis, kurį sudaro 100% akrilo, nėra sintetinis, nes visiems žinoma, kad akrilą gamina iš …pušų spyglių arba iš medžio sakų. Kita gi tvirtino, kad nitrono (rusiškos gamybos akrilas) nieku gyvu neatskirsi nuo vilnos! O trečioji susierzinusi aiškino, kad viskozė padaryta iš gryno šilko, to net aklas negalėtų nepastebėti!

Taigi, kvailina mūsų žmones! Tyčia ir netyčia. Lengva ranka įperša žemos kokybės padirbinius kaip brangią prekę. O mes netgi paprieštarauti negalime. Todėl, kad nieko kaip reikiant nežinome, iš ko mes mezgame ir kokius drabužius nešiojame. Laikas išspręsti šią problemą ir išmokti susigaudyti šiuolaikinėse medžiagose bei naujausios technologijos stebukluose. Sveiki atvykę į verpalų pasaulį!

Pradžiai – truputėlis techninės informacijos. Galbūt kažkam ši informacija pasirodys nelabai įdomi. Bet, patikėkite, ji būtina. Verpalai susideda iš pluoštų. Pagrindinis pluošto parametras yra jo storumas, matuojamas mikronais. 1 m = 0,001 mm. Kuo pluoštas plonesnis, tuo minkštesnis ir švelnesnis verpalas, tuo aukštesnė jo kokybė. Pluoštas pagal kilmę skirstomas į natūralų ir cheminį.

Vilna gaunama kerpant arba šukuojant įvairius gyvūnus. Vilna gaunama iš įvairių veislių avių (90% viso pluošto),

siulai1

Angoros ir kašmyro ožkų,

siulai2

kupranugarių, lamų, vikunijų, triušių ir jakų. Tai sudaro 2,5% bendros tekstilinio pluošto apimties.

Šilką gamina nepermatomo drugelio – šilkaverpio – vikšras.

siulai3

Tai sudaro 0,2% viso pluošto .

Pluoštas gaunamas ir iš augalų. Kai kurių augalų pluoštas susidaro ant sėklų arba jų vaisių dalyse. Populiariausia kultūra – medvilnė. Gamybos apimtis – 40% viso pluošto.

siulai4

Kitų augalų pluoštas auga ant ilgų stiebų. Tai yra taip vadinami luobiniai pluoštai. Prie jų priskiriamas linas, džiutas, kenafas, ramė, kanapė ir dilgėlė.

siulai5

Trečiasis variantas – tropiniai augalai, kurių pluoštai yra lapuose. Labiau paplitęs tarp jų yra filipinietiškas bananas – abaka ir meksikietiška sizalinė agava.

siulai6

Dirbtinis pluoštas gaminamas iš gamtinių daugiamolekulinių junginių, dažniausiai iš medienos celiuliozės. Pagrindiniai – viskozė, acetatinis šilkas, lajocelis.

Sintetiniai pluoštai gaunami polimerų sintezės būdu iš naftos, dujų ir akmens anglies perdirbimo produktų. Labiausiai paplitę: akrilas, poliesteris, nailonas, elastanas. 2005 metais cheminio pluošto gamybos apimtis pasiekė rekordinį 44 milijonų tonų skaičių, kas sudaro beveik 2/3 visų tekstilinių pluoštų.

wordpress analytics
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.