kaSiulai.lt – mylintiems rankdarbius

Latviška vilna

Norime pasidalinti su Jumis iki šiol neturėta naujiena – latviška vilna. Tarpusavy mes ją vadiname Dundaga vilna ;-). Labai ypatingai galingai skamba tas žodis Dundaga
Iš tiesų tai yra vietovardis, kur Latvijoje šie siūlai pagaminami: karšiami, verpiami, nudažomi rankomis ir susukami į sruogas. Šiems siūlams pagaminti naudojama tik vietinė, latviška avių vilna. Gamyklos vadovas sako, kad vilnos skalbimui jie nenaudoja chemikalų, ima minkštą vandenį iš čia pat esančio tvenkinio.
Net ir nudažyti siūlai išlaiko stiprų natūralų vilnos kvapą – jį dabar galima jausti užėjus į mūsų parduotuves. Siūlų paviršius yra natūraliai padengtas lanolinu. Taigi, kai kas nusipirkęs ir parsinešęs namo vilnos sruogą skuba ją skalbti, džiovinti, tuomet vynioja į kamuolį ir jau mezga mezga…

Latviški siūlai žinoma nėra tokio minkštumo kaip užsienietiška merinosų vilna, tačiau nešiojant, skalbiant mezginį ji tampa vis minkštesni ir minkštesni. Kol siūlai susukti į sruogas, jie neatrodo ir labai šiurkštūs – tikrai yra pasaulyje dar daug šiurkštesnių. Latviški siūlai primena mūsų lietuvišką naminę vilną, jei kada kam iš jūsų teko su ja “susitikti”.

Latviški siūlai yra vienagijai, dvigijai ir trigijai. Labiausiai paplitę yra vienagijai ir dvigijai. Vienagijai, patys ploniausi, be galo tinka skaroms, šaliams megzti. Prie jų galima pridėti ir kokį ploną lino ar vienspalvės vilnos siūlelį – tuomet jau drąsiai galima regzti ir megztuką. Vienagijų siūlų sruogoje dažniausiai yra apie 200-300g. Tokioje sruogoje yra apie 700-1100m siūlo.
Dvigijis siūlas puikiai tinka megztukams, kojinėms, liemenėms, pirštinėms. Vienoje šio siūlo sruogoje yra apie 200g ir apie 500m siūlo.

O labiausiai Dundagos vilnoniai siūlai vertinami už jų nudažymo būdą: visada labai gražūs atspalviai, įdomūs, skoningi deriniai, švelnūs perėjimai ir netrumpos spalvų sekcijos. Kas kartą gamintojas nudažo vilną vis kitaip, niekada nekartoja tiksliai to paties spalvų derinio. Taigi įsigyti verta šiek daugiau nei šiek tiek mažiau siūlo planuojamam mezginiui, nes rasti tokio paties papildomai gali būti itin sudėtinga.

Vos tik gavę, puolėme bandyt naujųjų siūlų. Štai kokie pastebėjimai:
– persivynioti sruogą nebuvo sudėtinga, siūlai nesivėlė ir nė karto nesusimazgė. Tik laiko užėmė – sruogos nemažos;
– 250 g (apie 900 m) sruogoje nebuvo nei vieno mazgo;
– siūlas gana tolygus, nors kaip ir reikėtų tikėtis iš naminės vilnos – išplonėjimų šiek tiek yra, tačiau siūlas pakankamai stiprus ir nenutrūksta;
– spalvos perėjimas laipsniškas, ne staigus – gražiai išsiraštuoja;
– jau ir mezgant jaučiasi siūlų grynumas ir šiltumas – mezginiai iš jų tikrai bus šilti;
– gera išeiga – ir 250 g vienagijo siūlo išeina 2 nemažos ir labai dailios skaros;
– siūluose yra šiek tiek šapelių, žolelių – žodžiu, gyvi latviškų pievų linkėjimai 🙂

Nuotraukoje skara iš 80 g vienagijės 6/1 vilnos.

Procesas

Rezultatas

O čia 42 dydžio kojinė iš dvigijės, storesnės, vilnos (6/2). Spalva – Undinės svajonė . Visos spalvos, kokios yra sruogoje, netilpo į vieną kojinę – oranžinė tema liko „už borto“. Kojinė sveria 36g. Megzta nuo viršaus, nuo čiurnos, uždėta 40 akių. Auliuko ilgis (iki pradedant megzti kulną) 18cm. Vieną kartą išskalbus (su ūkišku muilu ir perplovus su plaukų šampūnu) mezginys ženkliai suminkštėjo.

Porelė iš spalvos „Vaivorykštė“.

Kviečiame užsukti pas mus į Kauno ar Vilniaus parduotuves pačiupinėti, apžiūrėti ir įsigyti šių siūlų 😉

Taip pat galite jų nusipirkti ir internetu. Patį pirmąjį kartą atsivežėme štai tokių spalvų, dabar turime dar daugiau.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.