kaSiulai.lt – mylintiems rankdarbius

Medvilnė. „Baltasis“ žemės auksas

Ar žinote, koks tekstilinis augalas yra labiausiai paplitęs žemėje? Iš ko gamina batistą ir markizetą, kartūną ir satiną, drobę ir tiką, flanelę ir marlę? Iš ko tuo pat metu galima išgauti medų ir kurą, citrinos rūgštį ir aliejų, statybines medžiagas ir trąšas, o taip pat popierių, foto juostelę, pinigus, vatą ir paraką? Iš viso apie 1200 pavadinimų produktų?!

Esame įsitikinę, kad jau atspėjote. Šiandien mūsų pasakojimo herojus – medvilnė!
cotton plant
Medvilne užsėta daugiau nei 30 milijonų hektarų žemės – tokia teritorija viršija Italijos su visomis jai priklausančiomis salomis plotą. Kasmet šios kultūros pagaminama 20 milijonų tonų, arba už 30 milijardų JAV dolerių, kas sudaro 40% visų pasaulyje naudojamų tekstilinių pluoštų (palyginimui vilna – 2,5%, šilkas – 0,2%). Paskaičiuota,kad kiekvienas Žemės gyventojas vidutiniškai sunaudoja 10 kg medvilnės produktų per metus. Ir šie skaičiai nuolat auga.

Iš 80 šalių, gaminančių medvilnę, tik 5 iš jų gamina medvilnę dideliais kiekiais. Pirmoje vietoje yra Kinija – 25%, toliau seka JAV – 21%, Indija – 12%, Pakistanas – 8%, Uzbekistanas – 5%. Šios šalys pagamina daugiau nei 70 % pasaulio derliaus.

…Seniai seniai, o tiksliau prieš 6-8 tūkstančius metų, žmogus pirmą kartą atkreipė dėmesį į nuostabų augalą, ant kurio auga į vilną panašus pluoštas. Tai atsitiko senovės Indijoje. Tais laikais medvilnės medis buvo 6-10 metrų aukščio, ant kurio rudenį subręsdavo mažos dėžutės su sėklomis. Kultūriniai augalai atrodo vešlesni ir solidesni. Šiuolaikinis medvilnės medis – tai vešlus, labai lapuotas krūmas (0,5-3 m), kurio lapai savo forma primena vynuogių lapus. Padaugėjo ir stebuklingų dėžučių kiekis, pilnų balto, puraus pluošto.

Užauginti tokį gražuolį – rimtas ir kruopštus darbas. Medvilnės krūmas labai kaprizingas. Jam reikia daug šviesos, šilumos ir ypač drėgmės. Jis tikras gero klimato lepūnėlis. Truputį pašals, prapūs vėjas – gero derliaus nelauk. Pagailėjai trąšų, nenusaugojai nuo kenkėjų – manyk, kad derlius prapuolė. Užtat karštu, giedru oru derlingoje dirvoje, gerai laistant ir rūpestingai prižiūrint, iš vieno hektaro galima surinkti iki 400 kg medvilnės. O neseniai JAV buvo pasiektas rekordas – 625 kg iš vieno hektaro.

Ir taip, praėjus pusmečiui nuo pasodinimo, subręsta ilgai laukti vaisiai – dėžutės su sėklomis. Ant kiekvienos sėklos auga po keletą tūkstančių plaukelių. Išsipūtęs pluoštas praveria dėžutės sieneles ir, gavęs laisvę, išsipučia į baltą purią masę – medvilnę.

Medvilnės pluoštas nevienodas. Plaukeliai būna ilgi ir purūs, trumpi ir šiurkštūs. Jų diametras gali būti nuo 2 iki 60 mikronų! Skiriasi ir pluošto ilgis – ypač svarbus parametras medvilnei. Vidutinio ilgumo pluošto ilgis turi būti ne mažesnis nei 20 mm, o ilgapluoštis – nuo 30 mm. Vertingiausiais laikomi patys ploniausi, ilgiausi ir lygiausi pluoštai. Būtent jie naudojami aukščiausios kokybės audinių, brangių siūlų ir madingų drabužių gamybai.

Tokiomis savybėmis pasižymi, pavyzdžiui, Mako (37-47 mm) ir Gizza (34-43 mm) rūšys, auginamos Egipte. Deja, tokia medvilnė gana reta – ji sudaro tik 3-4 % viso pasaulinės gamybos kiekio. Galime pasidžiaugti, kad prabangios Egipto medvilnės pluošto siūlų jau galime nusipirkti ir Lietuvoje, tai naujieji „Anchor Freccia“ ir „Anchor Pellicano“ nėrimo siūlai.
Freccia pel

Kokie medvilnės pliusai ir minusai?
Daugiau nei 90 % medvilnės sudaro celiuliozė. Būtent celiuliozė yra visų šio pluošto „už“ ir „prieš“ kaltininkė.

Ir taip, vienoje svarstyklių pusėje – medvilnės privalumai. Medvilnė minkšta ir švelni, pralaidi orui, idealiai sugerianti drėgmę, lengvai prižiūrima, nealergiška. Perdirbant medvilnę šarmo tirpalu, jos pluoštas įgauna naujų teigiamų savybių: šilko blizgesį, patvarumą, galimybę dažyti ryškiomis spalvomis. (Šis procesas gavo pavadinimą „merserizavimas“, jo autoriaus, anglų chemiko Džono Merserio, garbei). „Merserizuotos“ medvilnės siūlų yra įvairių rūšių, viena iš jų tai siuvinėjimo siūlai „Anchor Mouline“, kurie visiškai „nebijo“ saulės spindulių, t.y. veikiant tiesioginiams saulės spinduliams siūlų spalvos išlieka nepasikeitusios.
pic3145x199

Tarp medvilninių mezgimo siūlų lyderių jau daug metų karaliauja „Schachenmayer Catania“ ir „Schachenmayer Catania Fine“, kurie pateikia ypatingai plačią, atsparią blukimui spalvų gamą.

Dėl galimybės dažyti ryškiomis spalvomis koncernas „Coats“ (vienas didžiausių siūlų gamintojų pasaulyje, dirbantis nuo 1700 metų) sukūrė unikalius mezgimo bei nėrimo siūlus Catania fine Color, kurie išsiskiria iš kitų raštų efektais.

Žvelgiant iš neigiamos pusės…

Medvilnė nepakankamai stora, neelastinga, labai glamžosi, greitai išsitepa, blogai išlaiko formą, ilgai džiūsta, bijo bakterijų ir mikroorganizmų. Šiuolaikiniais matais trūkumų gana daug. Ką daryti? Ieškoti pakaitalų?

Neverta atsisakyti medvilnės! Būtina turtinti, pildyti ir ryškinti geriausias šio puikaus pluošto savybes, pasitelkiant į pagalbą inovacines technologijas ir naujas žaliavos rūšis. Pabandykite pridėti nedidelį lykros arba mikropluošto procentą, padengti plonu teflono sluoksniu, apdirbimo metu suteikite antistatines ir antibakterines savybes – ir visus „minusus“ kaip ranka nuims. Prieš išrankaus žiūrovo akis – visiškai šiuolaikinė medžiaga, kuriai sunku rasti lygių!

Visus straipsnyje paminėtus siūlus galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje www.kaSiulai.lt ir parduotuvėse Vilniuje ir Kaune.
href=“http://www.statcounter.com/wordpress.com/“
target=“_blank“>wordpress analytics
2 thoughts on “Medvilnė. „Baltasis“ žemės auksas”

  • Super!
    Ačiū už naudingą informaciją. Labai lauksim tęsinio :o)

  • ziauriai dekui 😉 technologijom bevaik viska nukopinau ir skaidres padarau 😀

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.