kaSiulai.lt – mylintiems rankdarbius

Rinktiniai verpalai. Pūkuotos istorijos

Kas jau kas, o mohera pas mus vertinama. Mūsų liaudis taip ją myli, kad iš įpročio mohera vadina bet kokius purius verpalus.
Iš tikrųjų mohera – tai Angoros ožkų plaukas. Kodėl Angoros? Todėl, kad viduramžiais jų veisimo centras buvo Turkijos provincija Angora (dabartinė Ankara). Kodėl „mochera“? O, tai ilga istorija.

Angoros ožkytės sąžiningai tarnavo žmogui dar prieš mūsų erą. XV amžiuje Turkija nusprendė purųjį pluoštą paversti pagrindine ekonomikos šaka. Ir tapo vienintele šios srities monopoliste. Ilgą laiką turkai neleido vertingųjų ožkų eksportuoti į užsienį, visomis priemonėmis stengdamiesi sužlugdyti bandymus atskleisti stebuklingosios vilnos paslaptį. Galiausiai Kinija pasiūlė naują prekę pavadinimu „angora“. Tai buvo ilgai lauktieji purūs verpalai, tik minkštesni ir žymiai pigesni, nei turkiški. Ir čia prasidėjo! Iš kur? Iš ko pagaminta? Kodėl taip pigiai? Netrukus pasirodė, kad „angora“ – tai laukinių triušių pūkai, ir su ožkomis tai neturi nieko bendra.
O teisingai pasirinktas logotipas padarė savo darbą – Turkijai teko pasispausti rinkoje ir priimti atkaklius Anglijos pasiūlymus tiekti vilną žemesne kaina. Bet kaip pavadinti šį produktą? „Angora“ savaime atpuolė. Turkai baisiai užpyko ir pavadino pluoštą „mochera“, kas arabiškai reiškia „rečiausias, rinktinis“.
Visgi su „auksinėmis“ ožkomis jie nesirengė atsisveikinti. Praėjo 4 šimtmečiai. 1839 metais pirmiesiems išeiviams į Pietų Afriką su didžiausiu vargu pavyko nusipirkti 13 gyvulių: 12 Angoros ožių ir 1 ožkelę. Turkijos pardavėjai kovėsi iš paskutiniųjų – prieš pat gyvulių suvarymą į laivą slapčia iškastravo visus patinus. Situaciją išgelbėjo stebuklas – vienintelė patelė pasirodė esanti nėščia ir netrukus po atvykimo į Keiptauną atsivedė ožiuką.

Šiandien Pietų Afrikos Respublika pasaulinėje rinkoje yra didžiausia moheros tiekėja. Ožkas ten kerpa du kartus per metus: pavasarį ir rudenį. Kasmet gamybos apimtys siekia 4500 tonų. Antroje vietoje – JAV (Teksasas) – 2000 tonų, trečioje vietoje – Turkija su 350 tonų per metus.
Angoros ožkytės – labai simpatiški sutvėrimai. Kūnas apkibęs garbanėlėmis, ausys kabo, kaktytė ilga, tik nosis kyšo. Garbanėlės ne paprastos – tai susivijusios sniego baltumo sruogos iki žemės. Ryškios, blizgančios garbanos, kiekviena vija blizga žiba saulėje! Dar įspūdingiau atrodo Angoros ožkų banda – tikra sidabrinio šilko upė! Neįmanoma susilaikyti, taip ir norisi paglostyti!
Angoros ožkų charakteris ramus, taikus, nekaprizingas. Va tik organizmas labai trapus – sveikatos joms būtų galima palinkėti ir stipresnės. Žiemą jos apauga tankia šilta vilna ir nesunkiai atlaiko net didžiausius šalčius. Tačiau po pavasarinio kirpimo Angoros ožkytės bijo net mažiausio skersvėjo, o pakliuvusios į lietų gali peršalti ir pasimirti. Todėl geri šeimininkai laiko jas specialiuose aptvaruose, išleisdami pasiganyti tik saulėtu oru. Ir tai, apvilkę vilnones striukytes šilumai palaikyti.
Daugumos Angoros ožkų vilna – balta, žvilganti it sietynas. Tai palengvina vilnos dažymą bet kokia spalva. Moheros verpalų spalvų paletė turi didžiausią galybę atspalvių – nuo šviesių pastelinių iki sodrių ryškių tonų. Spalvos švarumą papildo dėkinga medžiagos faktūra – ji lengva, puri, blizganti dienos šviesoje. Malonu, kad nuostabios spalvos yra ilgalaikės ir, teisingai prižiūrint, neišblunka daugybę metų.

Vidutinis sruogos ilgis – 18-25 cm, o kai kurių ožkelių vilnos sruogos siekia net 35-40 cm! XIX amžiuje tokie verpalai kainavo pasakiškus pinigus ir buvo naudojami moteriškų perukų gamybai.
Suaugusių Angoros ožkų vilna tvirta ir tampri. Bet šiurkšti – 34-38 mikronų. Kur kas minkštesnė ir švelnesnė yra Kid mohera (23-25 mikronų), gaunama iš ožiukų iki pusės metų amžiaus, pirmą kartą juos apkirpus. Žinomų firmų drabužiams ir elitiniams audiniams naudojama super kid mohera – tai geriausios kid moheros partijos, pats ploniausias, švelniausias ir brangiausias pluoštas.

Desertui duosim keletą patarimų, kaip išsirinkti geros kokybės moherą. Gerai įsižiūrėkite į verpalus. Ką matote? Pūkas turi būti ilgas, lygus, pakrypęs viena kryptimi. Ir jokių žiedelių, vijelių ar neiššukuotų mazgelių. Be to, siūlas turi būti kiek galima plonesnis – ne mažiau, nei 200 metrų 25 gramuose. Žinoma, teks padirbėti, užtat modelis bus beveik besvoris ir iš tikrųjų prabangiai atrodys.
O žinovai pataria laikyti džemperį iš moheros plastikiniame krepšyje šaldytuve. Sako, kad šaltis mažina statinį krūvį ir neleidžia pluoštui išsipašyti. Patvirtinti negaliu – nebandžiau. Bet tikrai žinau – jei pūkinę skarelę pavoliosite po šviežiai iškritusį sniegą, ji akinančiai suspindės! Pamėginkite! Taip dar mūsų senolės darydavo.

Tad įsigykite išties puikius siūlus Rowan Kidsilk Haze (sudėtis 70% moheros ir 30% šilko) ir pajuskite malonumą nešioti rūbą iš tikros moheros.2 thoughts on “Rinktiniai verpalai. Pūkuotos istorijos”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.