kaSiulai.lt – mylintiems rankdarbius

Siuvinėjimo kryželiu pradžiamokslis

maia

Šį kartą paruošėme  jums siuvinėjimo kryželiu pradžiamokslį. Siuvinėjimas kryželiu yra puikus užsiėmimas, lengvai įvaldomas,  kuriuo galima užsiimti visus metus, o gautas rezultatas  dažnai maloniai nustebina ir pačią siuvinėtoją. Netikite? Pabandykime.

Nuo ko pradėti? Iš pradžių pasirinkite nedidelį, nesudėtingą, mielą, jums patinkantį paveiksliuką. Siuvinėjimo schemų galite rasti įvairiuose rankdarbių žurnaluose, internete, taip pat mūsų e-parduotuvėje prie nemokamų schemų. Taip pat galite įsigyti siuvinėjimo rinkinį – jame rasite viską, ko reikia darbeliui. Juose dažniausiai būna net detalūs aprašymai, nuo ko pradėti ir kaip siuvinėti.

Pradėkime nuo pat pradžių – kokias priemones naudoti, kaip skaityti siuvinėjimo schemą, kaip daromas kryželio dygsnis. Tai tikrai nesunku – puikius darbelius išsiuvinėja net pradedantieji.

Visų pirma – ką reikia turėti:

 • Siuvinėjimui skirta medžiaga. Pradėti rekomenduojama nuo „Aida“ audinio, kadangi siuvinėti jį kryželio dygsniu ypatingai lengva dėl specialaus audimo būdo skylučių, per kurias adata nardo lengvai ir tiksliai. Populiariausia tarp pradedančiųjų Aida 14 count.
 • Adata. Siuvinėti patogiausia tam skirta adata buku galu. Bukomis adatomis patogu tiksliai pataikyti į skylutę, nėra jokios rizikos išpašyti audinį ar ištraukti siūlą. Šios adatos su didelėmis skylutėmis, kad būtų galima įverti keletą siūliukų iškart. Ant mūsų minėto audinio „Aida 14 count“ patariama siuvinėti siuvinėjimo adata Nr. 24 arba Nr. 26.
 • Siuvinėjimo siūlai. Įprasta siuvinėti medvilniniais įvairių firmų siūlais. Šį kartą siuvinėsime su „Anchor“ mulinė siūlais.
 • Schema – norimo išsiuvinėti piešinuko diagrama, kurioje paprastai nurodyti naudojamų siūlų spalvų numeriai ir juos atitinkantys simboliai.

Na o dabar pabandykime išsiuvinėti šį nesudėtingą pavasarinį motyvą:

 

Taip atrodo jo schema išreikšta simboliais (šalia simbolio, dešinėje, nurodytas siūlo spalvos kodas, todėl parduotuvėje renkantis siūliukus, jums tereikės žinoti jų kodą):

Atskiras simbolis žymi tam tikros spalvos kryželį. Pvz. simbolis „+“ žymi vieną kryželį, išsiuvinėtą Anchor siūlais Nr. 861.

Darbeliui naudosime tokias priemones – baltas audinys „Zweigart Aida 14 count“, Prym adata Nr. 26, Anchor mulinė siūlai Nr. 304 ir 861 (nurodyti schemoje). Reikalingos bus ir žirklutės.

Medžiagos gabaliuką atsikerpame bent 10 cm didesnį nei siuvinėjamas plotas, kadangi „paraščių“ reikės rėminimui ar kitokiam apipavidalinimui. Audinio „Aida 14 count“ 10 langelių atitinka maždaug 1,8 cm. Mūsų siuvinėjamo motyvo dydis kryželiais yra 25 x 33, vadinasi siuvinėjamas plotas yra maždaug 5 x 6 cm.

Patogu medžiagėlę susibraižyti išplaunamu audinio žymekliu kas 10 langelių – taip, kaip parodyta schemoje. Taip lengviau atsiskaičiuoti siuvinėjamo kryželio vietą. Mes naudojame Prym firmos vandeniu išplaunamą žymeklį.

siuvinejimaskryzeliu_4

Pradedame siuvinėti. Pirmiausiai, susirandame piešinuko centrą (paprastai jis būna pažymėtas schemoje juodomis rodyklėmis) ir medžiagėlės centre pradėsime siuvinėti. Atsikerpame maždaug 40 cm siūlo galą, imame vieną giją (jų iš viso yra 6), lenkiame ją pusiau, veriame į adatą. Ant audinio „Aida 14 count“ rekomenduojama siuvinėti dviejomis gijomis. Perlenkę siūlą ir gauname dvi gijas. Dabar svarbu tai, kaip užtvirtiname siūlą ant audinio. Bemazgis metodas yra toks:

siuvinejimaskryzeliu_5

Išvirkštinėje pusėje paliekame išlindusią kilpelę ir per ją perveriame adatą. Siūlas užfiksuotas.

Kryželio dygsnis atrodo šitaip:

siuvinejimaskryzeliu_6

Vienas simbolis schemoje žymi vieną kryželį.

 Galima siuvinėti kiekvieną kryželį atskirai. Kitas būdas (ypač kai ta pačia spalva siuvinėjami didesni plotai): pirma siuvinėjame eilutę pusiniais kryželiais /////.

 siuvinejimaskryzeliu_7

Tada grįžtame \\\\\. Gaunasi kryželių eilutė – XXXXX. Viršutinis kryželio dygsnis visada turi būti pakrypęs į vieną kurią nors pusę.

 siuvinejimaskryzeliu_8

Baigus siuvinėti viena spalva ar pasibaigus siūlui, jokiu būdu nemezgame mazgo (kad darbelis būtų lygus, be jokių nereikalingų iškilimų, gumbų), tiesiog užkišame siūlo galą už šalia esančių dygsnių iš blogosios siuvinio pusės.

siuvinejimaskryzeliu_9

Pabaigę siuvinėti, išskalbiame darbelį visų pirma šaltame vandenyje – taip rekomenduoja žymeklio gamintojai. Jo žymės šaltame vandenyje išnyksta. Jei siuvinėjant darbelis susitepė, galima jį pamuiluoti, tačiau glamžyti nereikėtų. Lyginame siuvinėtą darbelį iš blogosios pusės.

 Štai ir turime paruoštą siuvinuką.

 

Belieka tik pasitelkti fantaziją, kur jį panaudosime – ar įrėminsim ir pakabinsim ant sienos, ar įkompuonuosim jį prisiūdami, pavyzdžiui, prie rankinės, ar padarysime atviruką. Pasirinkome pastarąjį variantą – turime puikų velykinį atviruką.

 Parodėme jums, kaip išsiuvinėt patį paprasčiausią darbelį, tačiau siuvinėjant ribų nėra. Keletas pavyzdžių, kaip puošniai atrodo siuvinėti darbai:

01069 orientalis2

 

Baigdami pateiksime 10 priežasčių, kodėl verta pradėti siuvinėti:

1.Siuvinėjimas kryželiu yra palyginti nebrangus hobis – jums nereikia turėti jokių brangių įrankių. Norint pradėti siuvinėti, užtenka nusipirkti siuvinėjimo rinkinį arba siūlus bei medžiagą atskirai (taip turite progą paimprovizuoti su spalvomis ir pasirinkti jums patinkančias) – štai ir visos išlaidos! Paprasti rinkinukai, tinkami pradedantiesiems siuvinėtojams, kainuoja nuo 20 iki 50 lt.

2.Savo išsiuvinėtais darbeliais galėsite papuošti namus. Galėsite nudžiuginti savo vaikus, išsiuvinėjusios jų mėgstamus personažus, taip papuošdamos vaikų kambarį.

3.Netgi pradedantysis gali išsiuvinėti darbelį, kuris atrodys ir gražiai, ir profesionaliai. Ir tam nereikia turėti jokių ankstesnių įgūdžių.

4.Viskas, ką jūs išsiuvinėsite, bus unikalu, taigi jums nebereikės gaišti laiko parduotuvėse, ieškant originalios dovanos – išsiuvinėtas darbelis yra puiki dovana bet kokia proga!

5.Siuvinėjimas yra puiki priemonė atsikratyti streso ir atsipalaiduoti. Grįžę iš darbo, tiesiog patogiai įsitaisykite, įsijunkite savo mėgstama muziką ar televizijos kanalą ir siuvinėkite tai, kas miela jūsų širdžiai. Pasikartojantys dygsniavimo judesiai turi raminamąjį poveikį.

6.Siuvinėjimas puikus ir tuo, kad tai yra „kilnojamas“ hobis. Siuvinėjamą darbelį galite pasiimti tiek važiuodami pas gimines, tiek ir į ilgas keliones. Siuvinėjimas jums tikrai leis pamiršti nuobodulį.

7.Didelis siuvinėjimo rinkiniųpasirinkimas garantuoja, kad kiekvienas ras tai, kas jam patinka. Paprastesni rinkiniai padės pradedančiajam įgyti patirties ir tapti tikru „siuvinėjimo profesionalu“.

8.Kartą pabandę siuvinėti, suprasite, kad tai hobis visam gyvenimui.

9.Jei norėsite, galėsite savo darbelius parduoti ir taip papildyti piniginę, darant tai, kas taip malonu jūsų širdžiai. Galbūt jūsų hobis taps ir jūsų pragyvenimo šaltiniu?

10.Pripažinkit, juk ne visi hobiai yra tinkami visais metų laikais, pvz., važinėjimas dviračiu ar paukščių stebėjimas nėra smagūs užsiėmimai lyjant lietui ar sningant, bet siuvinėti jūs galite bet kada, bet kokiu oru ir bet kuriuo metų laiku. Isivaizduokite šaltą žiemos dieną save sėdinčius šiltuose namuose ir siuvinėjant ką nors sau ar savo artimiesiams. Juk tai taip smagu.

Taigi, siuvinėjimas yra tikrai universalis hobis, kuriuo gali užsiimti kiekvienas norintis. Galbūt kažkam atrodo, kad močiučių užsiėmimas, bet iš tiesų siuvinėti gali bet kas – tiek vaikai, tiek paaugliai ir net … vyrai! Jeigu jūs tuo netikite, pabandykite patys ir suprasite, kodėl siuvinėjimas yra toks populiarus!

kaSiulai.lt komanda
mergike

wordpress analytics
13 thoughts on “Siuvinėjimo kryželiu pradžiamokslis”

 • Puikus pradziamokslis, manau tikrai daugeliui pravers.

 • Yra nuotraukėlė kaip užbaigti išvirkščiojoje pusėje iškart po šiuo tekstu:
  „Baigus siuvinėti viena spalva ar pasibaigus siūlui, jokiu būdu nemezgame mazgo (kad darbelis būtų lygus, be jokių nereikalingų iškilimų, gumbų), tiesiog užkišame siūlo galą už šalia esančių dygsnių iš blogosios siuvinio pusės.“

 • Neblogas paaiskinimas, kaip pradeti siuvineti kryziuku. Taciau galbut kas nors galite paaiskinti, kaip taisyklingai siuvineti sudetingesnes schemas – t.y. kai vienoje vietoje yra daug skirtingu spalvu, ir jos yra nepaplite, o po viena ar po du kryziukus salia? Nes tokiu atveju net ir siuvinejimo pradzia (be mazgelio) galima tik viena karta. O kas toliau?
  Niekur nerandu tokios informacijos.

 • Aušra,
  kai siuvinėjami pavieniai kryželiai, siūliukas prispaudžiamas blogojoje pusėje su tuo pačiu siūliuku su kuriuo siuvinėjate. Pratempti siūlą blogojoje pusėje galima per kokius 4-6 langelius (atsargiai nepertempiant medžiagos) jei reikia siuvinėti tos pačios spalvos išsimėčiusius kryželius. Baigus siuvinėti reikiama spalva, siūliukas vėl užkišamas po kitais blogojoje pusėje. Viskas iš tikro gana paprasta 🙂 Jei kiltų kokių klausimų, drąsiai klauskite 🙂

 • Tieisog nusipirkite paveiksliuką ir neriek jokių schemų ir tt.

 • Okaip reikia siuvineti daigstymu, virvute ir masininiu budu

 • sveiki, norejau paklausti, keliems kryzeliams uztenka vienos pakuotes siulu?(nzn, kaip pavadinti) aciu.

 • laba diena neseniai pradejau dometis siuvinejimu, jau pabandziau ir siuvineti baltai juoda paveiksliuka, paisseke gerai, todel noreciau ka sunkesnio pabandyti. beda kad negaliu rasti issamiu schemu. gal galetumete ka pasiulyti. ACIU

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.