kaSiulai.lt – mylintiems rankdarbius

Vilna ir jos rūšys

avys

Kai kalbama apie siūlus ir mezgimą, dažniausiai ima suktis mintys apie vilną. Šis pluoštas kiekvienam siejasi su šiluma, jaukumu, natūralumu, gal šiek tiek su šiurkštumu. Visgi dabar siūlų pasiūla yra tikrai didelė, todėl vilna visai nebūtinai yra tik avies, arba tik šiurkšti, todėl kad nepasiklystume siūlų įvairovėje, pasižvalgykime po įvairias vilnų rūšis:
Avies vilna
• Merino vilna
• Alpakos vilna
• Angoros vilna
• Kašmyro vilna
• Mohera

 

avis

Avies vilna

Avies vilna – tai turbūt pati populiariausia vilnos rūšis, natūralus ir seniai naudojamas pluoštas. Nors vilną užaugina ir kiti gyvūnai, būtent avių vilna yra pagrindinis vilnonių verpalų šaltinis. Vi̇lna yra minkšta, šilta, pralaidi orui ir gerai sauganti nuo temperatūrų kaitos. Vilnoniai drabužiai yra neteplūs ir beveik nesiglamžo. Sakoma, kad vilnos pluoštas atlieka natūralų mikro masažą, kurio metu gerinama kraujotaka, organizme vyksta atstatomieji procesai, greičiau sveikstama. O svarbiausia, kad su vilnoniu mezginiu šaltojo sezono metu visada bus šilta ir jauku.

 

merino

Merino vilna

Merino vilna – tai aukščiausios kokybės merinosų avių vilna. Merinosas – aukštų vietovių gyvūnas, kuris puikiai prisitaiko prie aplinkos sąlygų. Šios avys yra labai paplitusios Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.
Merinosai kilę iš Ispanijos, kur daugelį šimtmečių vyko kruopštus selektyvinis darbas, siekiant pagerinti merinosų vilnos kokybę. 18-tojo amžiaus pabaigoje pirmosios avys buvo perkeltos iš Ispanijos į naujai įsisavinamas teritorijas – į Australiją ir į Naująją Zelandiją. Atėjo nauja šios nuostabios veislės evoliucijos era.
Iš vieno merinosų avino gaunama gerokai daugiau vilnos nei iš kitos veislės avinų, todėl varžybose dėl vilnos kiekio merinosams nebūtų lygių. Kaip ir kitų avių vilna, merinosų vilna turi savyje natūralaus riebalo lanolino, kuris pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Drabužiai, pagaminti iš šios vilnos, sugeria ir išgarina drėgmę, puikiai leidžia odai kvėpuoti, palaiko pastovią kūno temperatūrą. Taigi, merino vilna turi visas vilnai būdingas gerąsias savybes, o be to ji yra be galo švelni ir minkšta, todėl labai tinka vaikučių ar šiaip jautrių vilnos šiurkštumui žmonių drabužiams megzti. Aprengtas merino vilnos rūbeliu vaikas niekuomet nesiskųs, kad drabužėlis „kanda“.
Merino avies vilna – tai ypatingai geros kokybės vilna. Ji yra ypatingai plona, vidutinis vilnos plauko storis 19,5 – 23 µm mikrometro (mikrono). Merino avies vilna plonesnė už kitų avių vilną net 7 kartus, todėl ji puikiai tinka net apatiniams drabužėliams.
Labiausiai vertinama merinosų vilna Extrafine (16-17 mikronų), kas išvertus reiškia „ypač plona“, ir Superfine (18-19 mikronų) – „labai plona“.

 

alpaka1alpaka2

Alpakos vilna

Alpakos vilna – Minkštesnė ir tvirtesnė nei kašmyro, lengvesnė nei avies, švelni kaip merinosų ir spindinti kaip šilkas – alpakų vilna yra prabangos produktas. Alpaka yra kupranugarių šeimos porakanopis žinduolis, šiek tiek panašus į lamą tik mažesnis. Yra dvi alpakų rūšys: suri, kuri turi ilgą, žvilgantį plauką („šilkinė suri“), ir huacaya, kurios plaukas tankesnis ir garbanotas („vilnonė huacaya“). Alpakos auginamos Ekvadoro, Peru, šiaurės Bolivijos ir šiaurės Čilės Anduose, kalnuose, esančiuose 3500 – 5000 metrų virš jūros lygio. Drabužiai iš alpakos vilnos yra švelnūs, minkšti, labai šilti ir patvarūs. Priklausomai nuo to, kokio amžiaus ir veislės yra alpaka, jos vilna vidutiniškai 4 – 6 kartus geriau išlaiko šilumą nei avies, yra labai tvirta, sunkiai veliasi ir lamdosi. Ši vilna neturi savyje lanolino, joje niekada neužsiveis kandys ir dulkių erkutės, todėl gali būti tinkama dėvėti alergiškiems žmonėms. Alpaka kerpama tik kartą per dvejus metus ir taip, kad šis gyvūnas būtų apsaugotas nuo atšiaurių gyvenimo sąlygų. Kerpant alpaką gaunama vos 3 – 3,5 kg vilnos (pavyzdžiui, tam tikros veislės avys per metus užaugina 6 – 7 kg vilnos).
Tai itin mėgstamas pluoštas. Net plonas megztinis iš šios vilnos yra pakankamai šiltas. Kai pirmą kartą paėmiau į rankas 100 % alpakos vilnos siūlų kamuoliuką, jis buvo toks švelnus, toks malonus lietimui, kad dar ilgai nesinorėjo jo paleisti… Net tie siūlai, į kurių sudėtį įeina ne visas 100%, o tik tam tikra dalis alpakos vilnos, bus švelnesni nei įprasti avies vilnos verpalai. Grynai iš alpakos verpalai gaminami labai retai. Kaip taisyklė, alpaka maišoma su kai kuriomis vilnos rūšimis (paprastos ar merinoso) arba dirbtiniu pluoštu (akrilu). Kieti ir ilgi plaukeliai suteikia gaminiams pagrindinį pranašumą – ant jų praktiškai nesusiformuoja gumuliukai.
Vilnos plauko storis 18 – 31 µm mikrometro (mikrono). Alpakos vilna turi didžiausią spalvų diapazoną (22 natūralūs atspalviai: nuo juodo, pilko, rudo iki balto).

 

angora

Angoros vilna

Angoros vilna – tai Angoros triušių vilna.
Angoros triušis kilęs iš Turkijos ir Juodosios jūros regiono. XIX a. antroje pusėje jie iš Prancūzijos buvo atgabenti į Centrinę Europą. Pagrindiniai šių gyvūnų paplitimo regionai – Europa ir Rytų Azija. Pagrindinė Angoros triušių augintoja šiuo metu yra Kinija.
Tai pati minkščiausia ir ploniausia vilna, turinti palyginus ilgą plauką (ilgis gali siekti net 5- 6 cm). Kasmet nuo Angoros triušio nukerpama 0,9 – 1,1 kg vilnos. Angoros vilna labai minkšta ir šilta, tačiau ji nėra labai patvari, todėl dažnai yra maišoma su kitais pluoštais. Angoros vilna gali greitai dėvėtis, ją reikia saugoti nuo per didelės drėgmės ir naudoti tik cheminį valymą. Tačiau kokybiška Angoros vilna tarnaus ne vienerius metus.
Šis švelnus, labai lengvas pluoštas yra 8 kartus šiltesnis nei vilna ir gali sulaikyti du kartus daugiau drėgmės. Šie triušiai turi vos kelias prakaito liaukas, todėl jų plaukas švarus ir juos galima verpti tiesiai gyvūnui nuo nugaros. Iš jų plaukų gaunami siūlai yra pūkuoti ir mažai elastingi.
Vilnos plauko storis 14 – 16 µm mikrometro (mikrono).

 

kasmyras

Kašmyro vilna

Kašmyro vilna – tai turbūt pati prabangiausia vilna, gaunama iš Indijoje, Kinijoje, Tibete, Mongolijoje ir dar keliose šalyse auginamų Kašmyro ožkų. Kašmyras (CASHMERE) – minkštas apatinis Kašmyro ožkų plaukas. Kašmyro ožkas taip pat veisia Australijoje, naujojoje Zelandijoje ir Škotijoje.
Vilnos plaukas yra cilindro formos ir turi švelnų, šilkinį blizgesį. Kašmyras yra labai lengvas ir šiltas ir nesukelia alerginių reakcijų. Prabangiųjų audinių žaliava yra minkštas apatinis Kašmyro ožkų plaukas, kuris yra ne kerpamas kaip avių, o atsargiai iššukuojamas. Iš ožio pavyksta iššukuoti 150 – 200 g, o iš ožkos – vos 100 g tinkamos žaliavos. Todėl gaminių, pagamintų iš 100% kašmyro, kaina labai didelė. Aukščiausios kokybės kašmyras gaunamas vidinės Mongolijos regione.
Plaukas vos 13 -19 µm mikrometro (žmogaus plauko storis 50 µm mikrometro) storio, todėl liesti šį audinį itin malonu.

 

mohera

Mohera

Mohera – vilna, gaunama iš Angoros ožkų, kurios pirmiausiai buvo auginamos Mažojoje Azijoje, o šiandien jų galima rasti ir Ispanijoje, Pietų Afrikoje, Australijoje. Mohera yra minkšta, švelni ir tvirta, todėl siūluose ir audiniuose jos dažnai būna daugiau nei angoros vilnos. Mohera dažnai verpiama su rišančiuoju siūlu (šilku, nailonu, poliamidu), nes jos pluoštas pats atsiskiria į atskirus plaukelius, todėl pagaminti 100% moheros siūlų neįmanoma. Šiuo metu didžiausias įmanomas moheros procentas verpaluose neviršija 90%. Labiausiai vertinamas mišinys yra moheros vilna su šilku, nes toks pluoštas yra natūralus, švelnus ir turi šilkinį žvilgesį. Dideli ir glotnūs moheros pūkai verčia šią vilną žvilgėti, padeda sugerti ir gražiai atspindėti dažus.
Vidutinis sruogos ilgis – 18-25 cm, o kai kurių ožkelių vilnos sruogos siekia net 35-40 cm! XIX amžiuje tokie verpalai kainavo pasakiškus pinigus ir buvo naudojami moteriškų perukų gamybai.
Suaugusių Angoros ožkų vilna tvirta ir tampri. Bet šiurkšti – 34-38 mikronų.
Kur kas minkštesnė ir švelnesnė yra Kid mochera (23-25 mikronų), gaunama iš ožiukų iki pusės metų amžiaus, pirmą kartą juos apkirpus.
Žinomų firmų drabužiams ir elitiniams audiniams naudojama Super kid mochera – tai geriausios kid mocheros partijos, pats ploniausias, švelniausias ir brangiausias pluoštas.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.